Baza wiedzy o technologii

Technologia układów DLP® 

 

Projektory wyposażone w układy DLP wyróżnia wyjątkowa wyrazistość i precyzja cyfrowego obrazu. Sercem układu DLP jest macierz milionów mikroskopijnych zwierciadeł, odbijających wszystkie barwy widzialnego światła w kierunku obiektywu, przez który trafiają one na ekran. Technologia DLP pozwala uzyskać wysoką kontrastowość i redukuje do minimum odstępy między pikselami, co przyczynia się do dodatkowego zwiększenia jasności i ostrości. Ponieważ światło jest odbijane w zwierciadłach, projektory DLP wiernie odwzorowują barwy i zaskakują jakością obrazu. Konstrukcja większości tych urządzeń pozwala na rezygnację z filtrów powietrza, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów ich konserwacji i obsługi.

 

Vivitek stosuje układy DLP we wszystkich swoich projektorach.

 

Dowiedz się więcej o technologii DLP

 • Płyta z układem DLP
 • Obiektyw projekcyjny
 • Procesor 
 • Pamięć
 • Macierz DMD
 • Soczewki kształtujące
 • Filtr barw 
 • Źródło światła 
 • Soczewki skupiające  
 • Ekran

 

Texas Instruments

 Color Technology

Sześć to więcej niż trzy  
Poza składową czerwoną, zieloną i niebieską, technologia BrilliantColor korzysta też z barw: fioletowej (magenta), turkusowej i żółtej, dzięki czemu pozwala uzyskiwać obrazy o wierniejszych barwach niż zwykłe projektory LCD.

 

BrilliantColor™ 

BrilliantColor to opracowana przez Texas Instruments technologia przetwarzania barw, umożliwiająca uzyskiwanie obrazu o wyjątkowo żywych kolorach. Zamiast tradycyjnego połączenia trzech barw podstawowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej), w technologii BrilliantColor kolory definiowane są przy użyciu aż sześciu składowych chromatycznych, co zwiększa wierność kolorów i rozjaśnia barwy pochodne. Efektem jest całkowicie nowa jakość kolorystyki obrazu, rozjaśnionej nawet o 50% w porównaniu z możliwą do uzyskania w projektorach DLP bez algorytmu BrilliantColor.


 

Edge Blending, czyli łączenie krawędzi obrazów 

Pod tą nazwą kryje się funkcja, umożliwiająca użycie dwóch lub więcej projektorów do uzyskania dużego, efektownego obszaru projekcyjnego o wysokiej rozdzielczości. Funkcja łączenia krawędzi obrazów z kilku różnych projektorów znajduje zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach profesjonalnych, od reklamy po duże imprezy rozrywkowe. Aby z niej korzystać, niezbędne są jednak projektory o dobrej jakości optyki, jednolitym odwzorowaniu barw i poziomie jasności, a także głębokiej czerni i wysokiej rozdzielczości. Edge Blending Technology1

 Edge Blending Technology2

Nieograniczone możliwości 
Liczba projektorów, których obrazy można połączyć krawędziami w pionie lub w poziomie, jest teoretycznie nieograniczona. Oto przykład instalacji złożonej z dwóch rzędów po cztery projektory – a więc łącznie ośmiu. (wstawić ilustracje). 

 Zależnie od zastosowania, instaluje się w rzędzie lub jeden nad drugim, a następnie ustawia wyświetlane przez nie obrazy tak, aby nachodziły na siebie brzegami i wyrównuje się je za pomocą specjalnych obrazów kontrolnych, używając oprogramowania projektorów i ich funkcji regulacji obiektywów. Nagrodą za umiejętnie przeprowadzoną konfigurację takiej instalacji jest robiący wrażenie, ogromny obraz. Vivitek oferuje duży wybór projektorów, wyposażonych w funkcję łączenia krawędzi, doskonale nadających się do wykorzystania do wprowadzenia w czyn śmiałych wizji projektantów i instalatorów. Funkcję łączenia krawędzi obsługuje każdy projektor marki Vivitek.

 Projector Stacking1

Stacking, czyli pionowe zestawianie projektorów 

Technika pionowego zestawiania projektorów jest stosowana w niestandardowych instalacjach wizualnych w celu zwiększenia jasności obrazu lub uzyskanie efektów specjalnych przez jego nałożenie na tym samym ekranie z kilku różnych projektorów. Zbudowanie takiej instalacji wymaga użycia projektorów z funkcją odchylania obiektywu (Lens Shift) i wzajemne wyrównanie obrazów z każdego przy użyciu obrazu kontrolnego z dokładnością do pojedynczego piksela. Ze względu na konieczność uzyskania najwyższej precyzji, użyte w takiej konfiguracji projektory muszą charakteryzować się doskonałą jakością układu optycznego. Warunki te spełnia szereg różnych modeli projektorów Vivitek, a konkretnie:

 • projektory serii D5000
 • projektory serii D6000 (poza urządzeniami z zainstalowanymi obiektywami opcjonalnymi o stałej, krótkiej ogniskowej)
 • projektory serii D8000 (poza urządzeniami z zainstalowanymi obiektywami opcjonalnymi o stałej, krótkiej ogniskowej))
 • projektory serii H5080
 • projektory serii H9080 (poza urządzeniami z zainstalowanymi obiektywami opcjonalnymi o stałej, krótkiej ogniskowej)

 Dual Lamp Technology1  

Technologia dwulampowa 

Większość projektorów na rynku jest wyposażonych w jedną lampę (żarówkę). System projekcyjny korzystający z więcej niż jednej lampy daje użytkownikom pewność, że ich projektor nigdy ich nie zawiedzie. Projektor dwulampowy nie przerwie wyświetlania obrazu, nawet jeżeli podczas prezentacji lub innej ważnej projekcji nagle jedna z lamp przestanie działać.

 Projektorem dwulampowym Vivitek można sterować i można monitorować jego pracę z centralnego stanowiska administracyjnego lub przez sieć, swobodnie decydując, czy równocześnie wykorzystać obie lampy w celu uzyskania najwyższej jasności, czy też korzystać tylko z jednej z nich.  Projektor dwulampowy radzi sobie dobrze z dużymi odległościami do ekranu, a co za tym idzie, pozwala uzyskać obraz o przekątnej nieosiągalnej dla swoich odpowiedników z pojedynczym źródłem światła.

 

Projektory Vivitek z dwoma lampami to modele serii D6000 i D8800.

 Dual Lamp Technology2

 

Technologia LED 

LED (Light-Emitting Diode) to półprzewodnikowe źródło światła, mające postać niewielkiej diody, mimo swoich niepozornych rozmiarów zdolnej emitować ogromne ilości światła. Użyta w projektorze w charakterze źródła światła dioda LED przewyższa dynamiką tradycyjne lampy, zwiększając realizm obrazu i paletę dostępnych barw. Projektory Vivitek z technologią DynamicBlack i lampami LED wyróżnia wyraźnie wyższa kontrastowość i głębsza czerń. Oznacza to, że są w stanie regulować jasność obrazu między niezwykle wysoką w scenach wymagających intensywnego światła a niemal zerową w scenach ciemnych.

 Light Technology1

 Chart

Technologię LED zastosowaliśmy w projektorach Vivitek H9080 i w modelach serii Qumi.

 W połączeniu ze współczesną technologią projekcji, projektory z lampami LED mogą pochwalić się prawie 10-krotnie dłuższą żywotnością niż ich odpowiedniki wyposażone w klasyczne, żarówkowe źródła światła, nie wspominając już o tym, że w przeciwieństwie do nich nie wymagają regularnej wymiany lampy. Dioda LED zużywa też znacznie mniej energii elektrycznej i nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak rtęć czy ołów, co czyni ją także rozwiązaniem wysoce przyjaznym dla środowiska. Mniejszy pobór mocy oznacza też niższą emisję ciepła, a w konsekwencji - wyciszenie szumu wentylatorów chłodzących.

 

Vivitek dąży do zapewnienia najwyższego poziomu satysfakcji i oferuje program dla regionu EMEA, w którym wszystkie projektory Vivitek są objęte gwarancją na wypadek awarii przez okres dwóch, trzech lub pięciu lat, w zależności od modelu i czasu pracy urządzenia.

Skontaktuj się z nami w celu chęci zakupu lub prezentacji produktu. W przypadku pytań dotyczących kwestii technicznych odwiedź naszą stronę pomocy.