Często zadawane pytania

Przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań na temat projektorów

 

Pyt.: Jak dbać o swój projektor ?

Projektor DLP nie jest zbyt wymagający pod względem konserwacji, dobrze jednak przetrzeć go raz na jakiś czas wilgotną ściereczką, jeżeli zauważymy na nim kurz lub inne zabrudzenia. Do czyszczenia otworów wentylacyjnych wystarczy zwykły odkurzacz. Zabieg ten można przeprowadzić od zewnątrz, bez konieczności demontowania jakichkolwiek elementów. Niektóre modele wyposażyliśmy w filtry powietrza, zapobiegające gromadzeniu się kurzu wewnątrz projektora, np, na lampie. Okresowo komunikują one zaraz po uruchomieniu urządzenia konieczność oczyszczenia filtrów. Szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji sprzętu znajdują się w załączonej do każdego modelu instrukcji, i to nie tylko w rozdziale dotyczącym konserwacji, ale też w zamieszczonych w różnych jej miejscach ostrzeżeniach i wskazówkach na temat środków ostrożności.

 


 

Pyt.: Dlaczego muszę samodzielnie wymieniać lampę ?

Lampa projektora to element eksploatacyjny, czyli ulegający zużyciu i przeznaczony do okresowej wymiany, zupełnie jak zasobniki z atramentem w drukarce lub opony w samochodzie. Właściciel projektora może powierzyć wymianę lampy serwisantowi, zabieg ten nie jest jednak objęty gwarancją producenta i jest wykonywany odpłatnie, nawet jeżeli projektor jest jeszcze objęty gwarancją. Warto pamiętać, że sprawność lampy z czasem maleje i niekiedy nawet działająca jeszcze lampa może wymagać wymiany, jeżeli zależy nam na przywróceniu wyrazistości i jasności obrazu, jaką miał on bezpośrednio po zakupie projektora.

 


 

Pyt.: Czy obraz HD naprawdę wygląda lepiej niż obraz SDTV ?

Tak. Telewizyjny obraz High Definition (HDTV) zawiera co najmniej dwa razy więcej linii niż obraz standardowy (SDTV), co pozwala zawrzeć w nim o wiele więcej szczegółów, niż można dostrzec na ekranie zwykłego telewizora. Przewyższa on jakością nawet obraz z tradycyjnych dysków DVD. Standardy techniczne stosowane w telewizji HD umożliwiają ponadto wyświetlanie obrazu o proporcjach 16:9 bez jego anamorficznego rozciągania i bez widocznych przy krawędziach ekranu pasów, co dodatkowo zwiększa faktyczną rozdzielczość transmisji zgodnych z tą specyfikacją.

 


 

Pyt.: Jak zdobyć nowy egzemplarz instrukcji obsługi mojego projektora ?

Instrukcję obsługi można pobrać z naszej witryny internetowej www.vivitekservice.com  

 


 

Pyt.: Czy Vivitek zajmuje się wyłącznie produkcją projektorów ?

Projektory DLP™ i akcesoria do nich to główna dziedzina działalności firmy Vivitek. Oferujemy także kilka rodzajów oprogramowania zwiększającego produktywność użytkowników i przeznaczonego do zastosowań w branży edukacyjnej.

 


 

Pyt.: Dlaczego technologia DLP™ najlepiej nadaje się do projekcji przedniej ?

DLP™ jest technologią wysoce niezawodną. Parametry pracy projektorów, w których ją zastosowano, nie pogarszają się stopniowo w miarę użytkowania, jak to ma miejsce w przypadku konkurencyjnych rozwiązań technicznych. Projektory DLP™ są znacznie bardziej odporne na kurz i inne czynniki środowiskowe, co czyni je urządzeniami niewymagającymi niemal żadnej konserwacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w witrynie internetowej firmy Texas Instruments, dostępnej Texas Instrument's website.

 


 

Pyt.: Czym jest DLP i jak działa ?

DLP™ (Digital Light Processing) to technologia opracowana przez firmę Texas Instruments, której sercem jest niezwykle zaawansowany technicznie układ elektroniczny. Układ DLP, często nazywany też układem DMD (Digital Micromirror Device), jest w stanie zmienić położenie każdego piksela (punktu obrazu) nawet tysiące razy na sekundę, co pozwala uzyskać wyraźny i płynny obraz. Więcej informacji, w tym filmy ilustrujące zasadę działania tej technologii, można znaleźć w witrynie internetowej firmy Texas Instruments, dostępnej tutaj

 


 

Pyt.: Jak samodzielnie wymienić lampę ?

Opis procedury wymiany lampy znajduje się w instrukcji obsługi projektora, którą można pobrać z witryny internetowej www.vivitekservice.com. Przed przystąpieniem do wymiany lampy zalecamy dokładne zapoznanie się ze wszystkimi zawartymi w instrukcji wskazówkami na ten temat. Lampa może być bardzo gorąca. Aby uniknąć oparzenia, należy wyłączyć projektor na 60-90 minut przed jej wymianą. Z lampami należy obchodzić się z dużą ostrożnością, zwłaszcza że niektóre z nich zawierają niewielkie ilości rtęci. Zabiegi konserwacyjne wymagające kontaktu z lampą najlepiej wykonywać w rękawiczkach jednorazowych, a jeżeli nie jest to możliwe, po kontakcie z modułem lampy należy dokładnie umyć ręce. Lampy należy utylizować jako odpady specjalne. W żadnym wypadku nie wolno pozbywać się jej razem ze zwykłymi odpadami gospodarczymi.

 


 

Pyt.: Jak zarejestrować projektor w celu skorzystania z programu gwarancyjnego ?

Należy w tym celu wypełnić i wysłać pocztą załączoną do zakupionego projektora kartę rejestracyjną lub skorzystać z internetowego formularza rejestracyjnego, dostępnego w witrynie pod adresem www.vivitek.eu

 


 

Pyt.: Jak wyświetlić za pomocą projektora obraz z laptopa ?

W większości laptopów należy w tym celu jednocześnie wcisnąć i przytrzymać klawisze Fn i F4. W niektórych markach komputerów przenośnych zamiast klawisza F4 funkcję przełączania obrazu na podłączony projektor może obsługiwać klawisz F5, F7 lub F8. Jest on zwykle oznaczony ikoną przypominającą jeden lub dwa prostokąty bądź sylwetkę laptopa, lub literami „LCD”. Więcej wskazówek na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi laptopa.

 

Vivitek dąży do zapewnienia najwyższego poziomu satysfakcji i oferuje program dla regionu EMEA, w którym wszystkie projektory Vivitek są objęte gwarancją na wypadek awarii przez okres dwóch, trzech lub pięciu lat, w zależności od modelu i czasu pracy urządzenia.

Skontaktuj się z nami w celu chęci zakupu lub prezentacji produktu. W przypadku pytań dotyczących kwestii technicznych odwiedź naszą stronę pomocy.