Zrozum, jak technologia 2D-3D działa i naucz się ją konfigurować

Zrozum, jak technologia 2D-3D działa i naucz się ją konfigurować

Projektory Vivitek 3D: pora odkryć nowe wrażenia

Projekcja trójwymiarowa to nic innego, jak metoda pozwalająca użyć płaszczyzny dwuwymiarowej do odzwierciedlenia punktów faktycznie istniejących w przestrzeni o trzech wymiarach. To, co jesteśmy dzięki niej w stanie zobaczyć, nie jest już zwykłym obrazem z projektora. Dzięki projekcji 3D widz wkracza w nowy wymiar wrażeń.

 

Vivitek ma w swojej ofercie rodzinę cyfrowych projektorów 3D Ready, w których zastosowano technologię DLP™; sprawdzają się one z powodzeniem także jako klasyczne projektory obrazu dwuwymiarowego, ale jeżeli chcemy, możemy je przełączyć na tryb w którym będą odtwarzać multimedia trójwymiarowe.

 

Dzięki wykorzystaniu technologii DLP Link™, opracowanej przez firmę Texas Instruments projektory Vivitek doskonale współpracują z tzw. aktywnymi okularami 3D, wysyłając do nich informacje o wyświetlanym obrazie trójwymiarowym przed każdą kolejną klatką projekcji, co umożliwia okularom stworzenie efektu 3D i zapewnienie widzowi realistycznych doznań wzrokowych.

 

Sam projektor to oczywiście za mało, aby można było cieszyć się wrażeniem głębi obrazu. Niezbędne są pozostałe elementy systemu 3D, a więc:

  • Pomputer PC z kartą graficzną obsługującą poczwórne buforowanie,
  • odtwarzacz multimedialny z obsługą trybu 3D,
  • okulary 3D z aktywną przesłoną i obsługą standardu  DLP Link™,
  • oprogramowanie lub multimedia (np. film) z zakodowanym obrazem 3D

 

Więcej informacji o technologii DLP 3D Ready

 

Czym jest obraz 3D?

Aby nasz mózg interpretował obrazy dwuwymiarowe (2D, ang. 2-dimensional) jako obraz 3D (3-dimensional), obrazy widziane przez każde oko muszą się między sobą nieznacznie różnić. Różnica ta wynika z faktu, że każde z oczu patrzy na oglądane przedmioty z nieco innej perspektywy – a konkretnie, z punktu oddalonego od źrenicy sąsiedniego oka o około 60 milimetrów. Gdy widziane obrazy różnią się właśnie takim przesunięciem perspektywy, część kory mózgowej odpowiedzialna za przetwarzanie obrazu interpretuje je jako obraz 3D.

 

Wrażenie obrazu trójwymiarowego można uzyskać na trzy sposoby. Są to:

  • Anaglif: Anaglif to obraz utworzony przez nałożenie dwóch obrazów, dający złudzenie trójwymiarowości przy oglądaniu go przez dwa różne filtry kolorystyczne
  • Spolaryzowany obraz 3D: Zjawisko polaryzacji światła pozwala oddzielić od siebie dwa współistniejące obrazy; różnica w orientacji filtrów polaryzacyjnych między lewym i prawym okularem 3D pozwala każdemu z oczu dojrzeć właściwy z nich.
  • Stereoskopowy obraz 3D: Wrażenie trójwymiarowości uzyskiwane jest w tym przypadku dzięki zastosowaniu technologii DLP Link, polegającej na naprzemiennym wyświetlaniu obrazów przeznaczonych dla lewego i prawego oka z jednoczesnym, odpowiednio zsynchronizowanym „przesłanianiem” przez przeciwny okular tego oka, dla którego obraz stanowiący aktualnie wyświetlaną klatkę nie jest akurat przeznaczony.

 

Komu przyda się projektor 3D Ready ?

Istnieje wiele różnych grup nabywców zainteresowanych projektorami z funkcją 3D. Począwszy od medycyny i architektury, po zaawansowaną sztukę wizualną i branżę gier wideo – wszystkim tym rodzajom odbiorców (i nie tylko im) technologia pozwalająca uzyskać obraz 3D na dużym ekranie ma wiele do zaoferowania.

 

Projektory 3D Ready marki Vivitek działają także, rzecz jasna, jako standardowe projektory cyfrowe. Ich rozdzielczość, wysoka jasność i kontrast obrazu oraz bogaty zestaw złącz maksymalnie ułatwia wyświetlanie efektownych prezentacji na dużych ekranach projekcyjnych. Gotowość do użycia z multimediami przeznaczonymi do oglądania w trybie trójwymiarowym stanowi ich silny, dodatkowy atut. Tryb 3D jest obecnie dostępny wyłącznie w projektorach DLP wyposażonych w funkcję DLP Link.

 

Projektory 3D Ready dla branży edukacyjnej

Gotowe do projekcji 3D projektory z układami DLP firmy Texas Instruments stały się już faktem, a niewiele rzeczy jest w stanie przykuć uwagę ucznia tak silnie, jak realizm obrazu trójwymiarowego. Sięgając w swojej pracy po korzystające z tej technologii materiały dydaktyczne, nauczyciele i szkoleniowcy zyskują wysoce atrakcyjne środowisko, znacząco zwiększające skuteczność nauki: uczniowie i uczestnicy kursów łatwiej zapamiętują nabytą w ten sposób wiedzę i uzyskują lepsze wyniki na testach.

 

Wprowadzając wciągające treści trójwymiarowe do wykładanych przedmiotów, takich jak biologia, geografia, fizyka, chemia, historia czy matematyka, nauczyciel jest w stanie uzyskać nieosiągalny wcześniej poziom koncentracji i zaangażowania uczniów, najzwyczajniej oczarowując ich wykładanym w ten sposób przedmiotem. Projektory z oznaczeniem 3D Ready potrafią samoczynnie wybierać między trybem 3D i 2D, bynajmniej nie przewyższając przy tym ceną swoich zwykłych odpowiedników.

 

Pora na rewolucję: 3D w edukacji

Ci sami innowatorzy, którym udało się podbić gusta milionów kinomanów filmami w technologii 3D, wprowadzają ją teraz do klas i sal wykładowych, dosłownie dodając nowy wymiar atrakcyjności i przystępności przedmiotów szkolnych przez ułatwienie uczniom zagłębienia się w omawiany temat. Zainspirowani i zaintrygowani wrażeniami wzrokowymi uczestnicy zajęć są nareszcie w stanie zwizualizować sobie trudne pojęcia i przekazywaną im wiedzę.   

Vivitek dąży do zapewnienia najwyższego poziomu satysfakcji i oferuje program dla regionu EMEA, w którym wszystkie projektory Vivitek są objęte gwarancją na wypadek awarii przez okres dwóch, trzech lub pięciu lat, w zależności od modelu i czasu pracy urządzenia.

Skontaktuj się z nami w celu chęci zakupu lub prezentacji produktu. W przypadku pytań dotyczących kwestii technicznych odwiedź naszą stronę pomocy.